הבסיס המדעי של ה"גן האובדני"

לאחרונה פלש לשיח הציבורי מונח פסאודוגנטי חדש המכונה "הגן האובדני". ל"גן" הזה אין רצף ברור כלשהו ולא קיימת עדיין שיטה גנטית לזהות אותו, אבל חסידי התאוריה פיתחו שיטה פינוטיפית לזיהוי הגן על ידי בחינה קפדנית של האופן בו מגיב האורגניזם הנבדק לתמונות של הנעשה בעזה. מנגד, יש המשייכים תכונות תורשתיות גם להצבעה למפלגות מסויימות על משקל "אבא שלי הצביע X, אני מצביע X, וגם הבן שלי יצביע X".

תגלית הגן האובדני היא חדשה מדעית מרעישה, שכן עד היום לא ידוע על גנים בודדים המשפיעים על תכונות אופי. מי שכנראה הושפעו מהתגלית הישראלית הסנסציונית הם קבוצת מדענים מאוניברסיטת רייס המכובדת מטקסס, שהחליטו לבדוק אם קיים בסיס מדעי להנחה שגנים כלשהם יכולים להשפיע על הדעה הפוליטית. לשם המחקר אספו החוקרים תאומים זהים ותאומים שאינם זהים, ובדקו את הבדלי העמדות הפוליטיות בין זוגות התאומים.

השימוש בתאומים זהים ותאומים רגילים היא אחת השיטות הבסיסיות ביותר בתחום הפורח של גנטיקה סטטיסטית. העובדה שגם תאומים שאינם זהים גדלים יחד באותו בית ומקבלים את אותו חינוך, בדיוק כמו התאומים הזהים, מאפשרת לסנן את ההשפעות הסביבתיות. מכיוון שתאומים זהים הם (כמעט) זהים מבחינה גנטית, כל הבדל בין השוני בין תאומים זהים לבין השוני בין תאומים רגילים ניתן לשייך להשפעות גנטיות. כך למעשה ניתן לבדוק את מידת ההשפעה שיש לגנטיקה על התכונות השונות.

המחקר של אונ' רייס כלל כ-12,000 זוגות תאומים אשר נדרשו לפרט את ההשקפות הפוליטיות שלהם. התוצאות מראות באופן מובהק שהדעות הפוליטיות של תאומים זהים הן קרובות יותר מאשר הדעות הפוליטיות של תאומים רגילים, מה שמצביע על כך שלגנטיקה יש תפקיד בלתיזניח בעיצוב הדיעה הפוליטית. את התחום החדש הזה הם מגדירים במונח "ביופוליטיקה".

 

למאמר המלא:

John R. Alford, John R. Hibbing.; 2008, The New Empirical Biopolitics, Annual Review of Political Science, vol. 11, pp. 183-203

מודעות פרסומת
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • שרון  On ינואר 23, 2009 at 5:45 pm

  האם בעתיד יוכלו חברות להזריק לנו חומר כלשהו שישפיע עלינו ועל הבחירות שלנו באופן לא מודע?
  אם יצליחו להנדס גנים כאלו, יוכלו להשפיע עלינו עוד מלפני שנולדנו!,
  יכולו לרסן את ההתנהגות הפראית באדם, או להשפיע עליו שיהיה שיבחר במפלגת הימין הקיצונית..

  מי יודע אילו השלכות יהיו אם יוכלו לשלוט על הגן הזה?

 • ליאור  On ינואר 24, 2009 at 9:29 am

  כמעט ודאי שלא קיים גן בודד שמשפיע בעצמו על הבחירות. אולי בעתיד יהיה אפשר לעשות את זה, אבל כרגע זה (למזלנו, מבחינה זו) מאוד רחוק.

  אבל גם אם כיום לא מזריקים לנו לגוף שום חומר באופן פיזי, אני לא בטוח שמה ש"מזריקים" לנו למוח הוא יותר טוב או בעל השפעה נמוכה יותר משינוי גנטי.

 • אסתר  On ינואר 31, 2009 at 2:00 pm

  גילוי מדהים!!! ובכל זאת צפוי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: