גיל המעבר של התולעים

ההזדקנות היא ללא ספק אחת התעלומות הגדולות של מדעי החיים. למרות שתהליך ההזדקנות הוא כל כך נפוץ, איש עדיין אינו יודע איך הוא מתרחש, למה הוא מתרחש, או מה גורם לו. אפילו ברמה הכללית ביותר, עדיין לא ידוע אם ההזדקנות היא תוצאה של אפקט סביבתי, גנטי או אולי שילוב של שניהם (או, וגם זה אפשרי, אף אחד מהם). נכון להיום לא נמצא אף סמן ביולוגי שמשקף את הגיל המורפולוגי (להבדיל מהגיל הכרונולוגי, שהוא כמובן קל מאוד למדידה), וקצה החוט המשמעותי היחידי הוא נושא הגבלת הקלוריות. היחידים שמרשים לעצמם לקבוע בביטחון עובדות נוספות לגבי תהליך ההזדקנות הם בדרך כלל פרסומות למוצרי קוסמטיקה או מטפלים הוליסטיים מפוקפקים, כשהאמינות של שניהם היא בערך זהה.

אחד הנעלמים הקשורים להזדקנות הוא הקצב שבו מתרחש התהליך. למשל, לא ידוע עדיין אם ההזדקנות היא תהליך עקבי בעל קצב ליניארי, קצב מעריכי כלשהו, או אולי תהליך בעל מספר מצבים בדיד. למרות שמספר לא מבוטל של אנשים מדווחים על תחושה של שינוי בקצב ההזדקנות שחל בסביבות גיל מסויים בחייהם, עדיין קשה מאוד לראות את האבחנה הזאת באופן ניסויי. באופן בלתי רשמי נהוג לקרוא לגיל הזה "גיל המעבר".

אבל במאמר שעוסק בנושא אחר לחלוטין הופיע התרשים הבא:

 

 

מה התרשים הזה בעצם אומר? הוא מראה את הדימיון בין תמונות של מערכת העיכול של תולעים (C. elegans) בגילאים שונים. כל נקודה בתרשים היא ממוצע של הכיווניות של המרקם (טקסטורה), שחושב בעזרת כ-100 תמונות שונות של נמתודות בגיל מסויים. בגלל שלנמתודה יש אורך חיים קצר, הגילאים נמדדים בימים ולא בשנים. באופן כללי, הכיווניות של המרקם מחושבת על פי האחידות של כיווני הקווים, כך שתמונה שבה הקווים אחידים בכיוון מסויים מקבלת ערך שונה מתמונה שבה הקווים יוצרים אנתרופיה. התמונות התמקדו בחלק של מערכת העיכול של הנמתודות, הנקרא "Terminal Bulb". הקווים בין הנקודות השונות מראים את המרחק בין הערכים השונים של כיווניות המרקם באופן הנקרא (בתרגום קלוקל) "עץ אבולוציוני".

יש לציין שההבדלים בין התמונות קשים מאוד להבחנה בעין בלתי מזויינת, וגם מומחים מנוסים מצליחים להעריך את גיל התולעת לפי התמונה בדיוק גס בלבד. מי שרוצה לראות דוגמאות לתמונות האלה יכול להציץ כאן.

בתרשים ניתן להבחין בשלושה דברים בולטים. קודם כל, גיל 0 הוא שונה מאוד מהגילאים האחרים. דבר זה ייתכן ואף צפוי עקב העובדה שביום הראשון לחייהן התולעים עדיין לא הגיעו לגודלן הסופי, מה שיוצר הבדל משמעותי בינן לבין התולעים הבוגרות.

הדבר השני שניתן להבחין בו הוא שהגילאים השונים מסודרים בסדר עולה, מה שמראה שניתוח המחשב רגיש לגיל של הנמתודות. את היכולת של הניתוח הממוחשב לחזות את גיל הנמתודה על פי התמונה בלבד אפשר לראות גם דרך מתאם פירסון בין הגיל האמיתי של הנמתודה לבין הגיל אותו חוזה תוכנת המחשב (המתאם הוא 0.7).

אבל הדבר השלישי והמעניין בתרשים הוא הפער הגדול בין גיל 8 ימים לגיל 10 ימים. נראה כאילו בשני הימים האלה מזנק קצב ההזדקנות של הנמתודות כפי שהוא משתקף דרך האנתרופיה של מבנה ה Terminal Bulb, ומאיט שוב אחרי גיל 10 ימים. לפי התרשים הזה, נראה כאילו הגיל שבין 8 ל-10 ימים מהווה עבורן גיל מעבר.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אסתר  ביום יולי 15, 2008 בשעה 1:51 pm

  היי ליאור

  מלבד העובדה שקצב ההזדקנות גובר בין היום ה-8 ל-10 וההבנה שקצב ההזדקנות משתנה, האם יש עוד משהו שרוצים לגלות במחקר זה

 • ליאור  ביום יולי 15, 2008 בשעה 5:22 pm

  במקרה הספציפי הזה המטרה היא לבדוק אם קצב ההזדקנות הוא אחיד, ואם לא למצוא באיזה שלב הוא משתנה. מטרה נוספת זה למצוא סמנים ביולוגיים להזדקנות.

 • יוסי  ביום יולי 15, 2008 בשעה 9:16 pm

  נהוג הרי לומר שהזיקנה קפצה על פלוני.
  האם זו סתם קלישאה, או שזו אינדיקציה לכך שקצב ההזדקנות משתנה?

 • ליאור  ביום יולי 15, 2008 בשעה 11:58 pm

  כן. זאת אינדיקציה לכך שקצב ההזדקנות (של הנמתודות, לפחות) הוא לא אחיד. בגיל 8 ימים, שזה גיל די מבוגר עבור התולעים, הן עושות פתאום קפיצה בקצב ההזדקנות שלהן. הקפיצה הזו נעצרת שוב בגיל 10 ימים וחוזרת לקצב ההזדקנות הרגיל. לפי זה אפשר לומר שלפחות עבור התולעים לא מדובר בקלישאה, ושהזיקנה באמת קופצת עליהן.

 • בני ב  ביום יולי 27, 2008 בשעה 2:31 am

  דמיון רב לחלקה הדרומי של מפת ישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: